Sandvik Coromant 1K377-1000-100-XD 1730 CoroMill™ Dura solid carbide end mill for General Machining
Previous
R 3 178,60
inc. vat
In stock
SKU
8213670
CoroMill® Dura solid carbide end mill for General Machining
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Dura solid carbide end mill for General Machining
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104mm |
| BD - Body Diameter | 11.52mm |
| LB - Body Length | 58.02mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.142kg |
| OAL - Overall Length | 104mm |
| OHX - Maximum Overhang | 59mm |
| LSC - Clamping Length | 45mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 3deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| H - Shank Height | 10.4mm |
| LU - Usable Length | 57.6mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 22.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 48mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 10mm |
| DN - Neck Diameter | 11.52mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 37deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.8 |
| ORDCODE | 1K377-1200-100-XD 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-20 16:28:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 7 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review