Sandvik Coromant 1P260-0600-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy roughing
Next
Sandvik Coromant 1P260-2000-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy roughing
Previous
Sandvik Coromant 1P260-2000-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy roughing
Previous
R 860,20
inc. vat
In stock
SKU
6259831
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy roughing
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy roughing
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| BD - Body Diameter | 5mm |
| LB - Body Length | 20mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.028kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7deg |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| H - Shank Height | 4.8mm |
| LU - Usable Length | 16mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 18mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 16mm |
| DC - Cutting Diameter | 5mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.2 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.048mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 1P260-0500-XB 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-16 11:04:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B40-P-20-153 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 14 032,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-P-12-195 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 14 671,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-P-12-145 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-P-12-110 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 756,95 inc. vat
Write Your Own Review