Sandvik Coromant 1P330-0700-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Next
Sandvik Coromant 1P330-0500-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Previous
Sandvik Coromant 1P330-0500-XB 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Previous
R 907,35
inc. vat
In stock
SKU
6259856
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Medium roughing
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.031kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 8deg |
| H - Shank Height | 4.8mm |
| LU - Usable Length | 10mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 18mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 5.8mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 45deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.666666666667 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.048mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 1P330-0600-XB 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:04:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-PDJNL-45065-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PDJNL-45065-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PDJNL-45165-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 10 617,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45065-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PDJNR-45065-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCRNL-35065-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat
Write Your Own Review