Sandvik Coromant 1P341-0953-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Next
Sandvik Coromant 1P341-0476-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Previous
Sandvik Coromant 1P341-0476-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Previous
R 1 014,30
inc. vat
In stock
SKU
7045790
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Medium roughing
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Medium roughing
| DCON - Connection Diameter | 6.35mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.03kg |
| OAL - Overall Length | 63.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27.5mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| LU - Usable Length | 13.49mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13.49mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.102mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.35mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 6.146mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 45deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.124409448819 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.058mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 1P341-0635-XA 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:08:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant EH20-A20-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 13 083,55 inc. vat -
Sandvik Coromant EH16-A16-SH-130 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 11 731,15 inc. vat -
Sandvik Coromant EH25-A25-SH-185 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 14 510,70 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH12-A12-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat -
Sandvik Coromant EH12-A12-SH-110 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH10-A10-SH-100 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat
Write Your Own Review