Sandvik Coromant 1B231-0159-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Next
Sandvik Coromant 2B320-1200-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant 2B320-1200-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
R 6 832,15
inc. vat
In stock
SKU
6261148
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 15.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 125mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.338kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 77mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 20deg |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| LU - Usable Length | 77mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 23mm |
| DC - Cutting Diameter | 16mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 17deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11deg |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.8125 |
| ORDCODE | 2B320-1600-NG H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1570_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:08:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review