Sandvik Coromant 316-10FL642-10005L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant 2F340-1000-200CSC 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2F340-1000-200CSC 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2F340-0476-076-SC 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
R 1 495,00
inc. vat
Out of stock
SKU
7440787
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
| DCON - Connection Diameter | 4.7625mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.8mm |
| BD - Body Diameter | 4.52mm |
| LB - Body Length | 16.09mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 15.4g |
| OAL - Overall Length | 50.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 24.8mm |
| LSC - Clamping Length | 26mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 0.762mm |
| LU - Usable Length | 15.875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 11.113mm |
| DC - Cutting Diameter | 4.763mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 3.239mm |
| DN - Neck Diameter | 4.52mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.332983413815 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.048mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 2F340-0476-076-SC 1745 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R1875_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:18:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1745 |
| COATING | PVD TiAlSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review