Sandvik Coromant 2N342-1000-PD 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Next
Sandvik Coromant 2F342-2000-100-PD 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2F342-2000-100-PD 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2F342-2000-200-PD 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
R 8 742,30
inc. vat
In stock
SKU
7716322
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104mm |
| BD - Body Diameter | 19mm |
| LB - Body Length | 52.87mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 117001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.407kg |
| OAL - Overall Length | 104mm |
| OHX - Maximum Overhang | 54mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7deg |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| H - Shank Height | 18.2mm |
| LU - Usable Length | 52mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 42mm |
| DC - Cutting Diameter | 20mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 16mm |
| DN - Neck Diameter | 19mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 38deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 10.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.6 |
| ORDCODE | 2F342-2000-200-PD 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:22:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-390.410-100 120A HSK to Coromant Capto™ adaptorR 11 251,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-390.00-50 120 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 6 732,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-390.410-125 130 HSK to Coromant Capto™ adaptorR 15 590,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-390.00-50 070 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 6 732,10 inc. vat
Write Your Own Review