Sandvik Coromant 2F380-1270-076ASD 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant 2F380-0953-152ASD 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2F380-0953-152ASD 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2F380-0953-228ASD 1745 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
R 4 230,85
inc. vat
In stock
SKU
7963641
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.525mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 95.25mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.087kg |
| OAL - Overall Length | 95.25mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55.55mm |
| LSC - Clamping Length | 39.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 2.286mm |
| H - Shank Height | 8.26mm |
| LU - Usable Length | 53.182mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 19.84375mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 47.625mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.525mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 4.953mm |
| DN - Neck Diameter | 9.048mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 7deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.583412073491 |
| ORDCODE | 2F380-0953-228ASD 1745 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R3750_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 11:24:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1745 |
| COATING | PVD TiAlSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review