SKU
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 12.7mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 119.063mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.18kg |
| OAL - Overall Length | 119.063mm |
| OHX - Maximum Overhang | 73.763mm |
| LSC - Clamping Length | 45.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 1.524mm |
| H - Shank Height | 11.18mm |
| LU - Usable Length | 70.644mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 22.621875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 63.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.7mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 9.652mm |
| DN - Neck Diameter | 12.065mm |