Sandvik Coromant 2P051-0800-OA O10A CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Next
Sandvik Coromant 2P051-0635-OA O10A CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Previous
Sandvik Coromant 2P051-0635-OA O10A CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Previous
R 3 528,20
inc. vat
Out of stock
SKU
7254430
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Edging applications
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Edging applications
| DCON - Connection Diameter | 7.9375mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 240001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.04kg |
| OAL - Overall Length | 63.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27.5mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 19.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 7.938mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.938mm |
| FHA - Flute Helix Angle | -4deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -4deg |
| ORDCODE | 2P051-0794-OA O10A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R3125_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-07 11:04:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | O10A |
| COATING | DCT Sp3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | OA |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 7 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SL-SCUCR-40-09-26X CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 991,00 inc. vat -
Sandvik Coromant SL-SCUCR-25-09-18X CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 606,90 inc. vat -
Sandvik Coromant SL-SCUCR-40-09-18X CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 991,00 inc. vat -
Sandvik Coromant SL-SCUCR-32-09-16X CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 804,70 inc. vat
Write Your Own Review