Sandvik Coromant 2P070-0600-PB 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for plunging
Next
Sandvik Coromant 2P070-0400-PB 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for plunging
Previous
Sandvik Coromant 2P070-0400-PB 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for plunging
Previous
R 2 581,75
inc. vat
In stock
SKU
7990598
CoroMill® Plura solid carbide end mill for plunging
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for plunging
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 62.9mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.018kg |
| OAL - Overall Length | 62.9mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.9mm |
| LU - Usable Length | 24mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.33mm |
| KCH - Corner Chamfer | 10deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.48mm |
| DC - Cutting Diameter | 4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 3.04mm |
| DN - Neck Diameter | 3.88mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 6 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.02mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 2P090-0400-PB 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 8 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:35:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h5 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review