Sandvik Coromant 2P170-0200-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Next
Sandvik Coromant 2P170-1600-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2P170-1600-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
R 8 074,15
inc. vat
In stock
SKU
6260035
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
| DCON - Connection Diameter | 18mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 120mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 162001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.308kg |
| OAL - Overall Length | 120mm |
| OHX - Maximum Overhang | 72mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 0.15mm |
| LU - Usable Length | 74mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 74mm |
| DC - Cutting Diameter | 18mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 17.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 25deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 17deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.111111111111 |
| ORDCODE | 2P170-1800-NA H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-24 06:08:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review