Sandvik Coromant 2P370-0600-PB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant 2P342-2500-PA 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2P342-2500-PA 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
R 12 899,55
inc. vat
In stock
SKU
6732648
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 121mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 82001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.705kg |
| OAL - Overall Length | 121mm |
| OHX - Maximum Overhang | 65mm |
| LSC - Clamping Length | 56mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| LU - Usable Length | 52mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 52mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.25mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 24.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 38deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 10.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.08 |
| ORDCODE | 2P342-2500-CMA 1740 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:08:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1740 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-RC2060-00075M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDHNL-35060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-RC2060-43040M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDHNR-35060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDHNL-35060-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review