Sandvik Coromant 316-10SL442-10000P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
Next
Sandvik Coromant 2P370-1588-PB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2P370-1588-PB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2P370-1905-PB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
R 9 796,85
inc. vat
In stock
SKU
6870037
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 142.875mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.503kg |
| OAL - Overall Length | 142.875mm |
| OHX - Maximum Overhang | 91.275mm |
| LSC - Clamping Length | 51.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| LU - Usable Length | 76.2mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 76.2mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.254mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 18.542mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 37deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 7.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.084mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 2P370-1905-PB 1740 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-08 08:25:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1740 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review