Sandvik Coromant 2S221-1000-150-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Next
Sandvik Coromant 2S221-0600-100-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2S221-0600-100-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2S221-0800-100-NG H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
R 1 766,40
inc. vat
In stock
SKU
6261154
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
| DCON - Connection Diameter | 7.8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 76.3g |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 64mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 64mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 6mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 17deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8 |
| ORDCODE | 2S221-0800-100-NG H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F7800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:54:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBL 083C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review