Sandvik Coromant 2S342-0600-100CMA 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Next
Sandvik Coromant 2F342-0600-100-PC 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2F342-0600-100-PC 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2S342-0600-100-PA 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
R 1 429,45
inc. vat
In stock
SKU
6732497
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.024kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 13mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13mm |
| DC - Cutting Diameter | 6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 38deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 10.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.166666666667 |
| ORDCODE | 2S342-0600-100-PA 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:39:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A415-025O19-05M CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 442,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-016O13-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 637,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-13EH12-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 326,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-19EH20-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 805,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-16EH16-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 919,05 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-019O16-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 200,80 inc. vat
Write Your Own Review