Sandvik Coromant 2S342-1905-229CMB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Next
Sandvik Coromant 2S342-1905-152CMB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2S342-1905-152CMB 1740 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant 2S342-1905-152-PB 1730 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
R 8 326,00
inc. vat
In stock
SKU
7716376
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Heavy Duty milling
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 109.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 153001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.39kg |
| OAL - Overall Length | 109.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.7mm |
| LSC - Clamping Length | 51.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7deg |
| RE - Corner Radius | 1.524mm |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| LU - Usable Length | 41.275mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 41.275mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 16.002mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 10.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.166666666667 |
| ORDCODE | 2S342-1905-152-PB 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 11:22:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
Write Your Own Review