Sandvik Coromant 316-12SM345-12040A H10F CoroMill™ 316 solid carbide head for Large Chip removal
Next
Sandvik Coromant 316-12SM345-12010A H10F CoroMill™ 316 solid carbide head for Large Chip removal
Previous
Sandvik Coromant 316-12SM345-12010A H10F CoroMill™ 316 solid carbide head for Large Chip removal
Previous
R 1 084,45
inc. vat
In stock
SKU
5782699
CoroMill® 316 solid carbide head for Large Chip removal
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Large Chip removal
| DCON - Connection Diameter | 11.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.036kg |
| OAL - Overall Length | 28.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 2.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7mm |
| DN - Neck Diameter | 11.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 45deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 13.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ORDCODE | 316-12SM345-12025A H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:29:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review