Sandvik Coromant A316-10FL642-03708L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant 316-25FL642-25020L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 316-25FL642-25020L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 316-25FL642-25030L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
R 7 663,60
inc. vat
In stock
SKU
7488164
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Side milling
| DCON - Connection Diameter | 24.2mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 51mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 350001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.318kg |
| OAL - Overall Length | 75mm |
| OHX - Maximum Overhang | 51mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 37.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 19mm |
| DN - Neck Diameter | 24.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 5deg |
| ORDCODE | 316-25FL642-25030L 1745 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:28:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1745 |
| COATING | PVD TiAlSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
Write Your Own Review