Sandvik Coromant 316-25SM550-25015P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant 316-25HM550C25030P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Face milling
Previous
Sandvik Coromant 316-25HM550C25030P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Face milling
Previous
Sandvik Coromant 316-25SM550-25010P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
R 3 805,35
inc. vat
In stock
SKU
7611803
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 24.2mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 25.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.208kg |
| OAL - Overall Length | 49.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23mm |
| DN - Neck Diameter | 24.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ORDCODE | 316-25SM550-25010P 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:20:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | VFD |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-080Q27-16H CoroMill™ 300 face milling cutterR 12 178,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080Q27-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 11 526,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080Q27-16M CoroMill™ 300 face milling cutterR 10 873,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080C6-20M CoroMill™ 300 face milling cutterR 12 505,10 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080Q27-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 13 482,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-080Q27-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 15 439,90 inc. vat
Write Your Own Review