Sandvik Coromant 325R16-175HAF01 1105 CoroMill™ 325 thread whirling insert
Next
Sandvik Coromant 345R-13T5E-MM S30T CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 345R-13T5E-MM S30T CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
R 1 509,95
inc. vat
In stock
SKU
5919021
CoroMill® 325 thread whirling insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 325 thread whirling insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.2g |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.5mm |
| TP - Thread Pitch | 1.5mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.68mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | 325R16-150HAF01 1105 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:10:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MT16_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | HA |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review