Sandvik Coromant 327R06-12 19WH-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Next
Sandvik Coromant 327R06-12 11WH-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Previous
Sandvik Coromant 327R06-12 11WH-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Previous
R 1 321,35
inc. vat
In stock
SKU
5758772
CoroMill® 327 solid carbide head for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 327 solid carbide head for thread milling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 3.6mm |
| BD - Body Diameter | 9.38mm |
| LB - Body Length | 2.3mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.6g |
| OAL - Overall Length | 3.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 3.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 27.5deg |
| LU - Usable Length | 3.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.16mm |
| TPI - Threads Per Inch | 14 |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 11.7mm |
| DN - Neck Diameter | 9.38mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| ORDCODE | 327R06-12 14WH-TH 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CM3271_C0060_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 11:41:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | WH55 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2300C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6100L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2200L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6100L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2200L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2250L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 300,70 inc. vat
Write Your Own Review