Sandvik Coromant 327R09-18 300MM-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Next
Sandvik Coromant 327R09-18 20UN-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Previous
Sandvik Coromant 327R09-18 20UN-TH 1025 CoroMill™ 327 solid carbide head for thread milling
Previous
R 1 938,90
inc. vat
In stock
SKU
6010111
CoroMill® 327 solid carbide head for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 327 solid carbide head for thread milling
| DCON - Connection Diameter | 9mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 4.3mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 6.5g |
| OAL - Overall Length | 5.85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 5.85mm |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 5.85mm |
| LU - Usable Length | 2.95mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.6mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 2.5mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 3.5mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 7 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 10 |
| HA - Theoretical Thread Height | 2.88mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.31mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.31mm |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 17.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ORDCODE | 327R09-18 250VM-THM 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CM3271_C0090_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:13:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | INT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review