Sandvik Coromant 328R13-160 00-GM 1025 CoroMill™ 328 insert for groove milling
Next
Sandvik Coromant 328R13-130 00-GM 1025 CoroMill™ 328 insert for groove milling
Previous
Sandvik Coromant 328R13-130 00-GM 1025 CoroMill™ 328 insert for groove milling
Previous
R 1 093,65
inc. vat
In stock
SKU
5758771
CoroMill® 328 insert for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 328 insert for thread milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.012kg |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| Insert Thickness | 5.2mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.6mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 1.5mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 3.5mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 7 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 16 |
| HA - Theoretical Thread Height | 2.31mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.13mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.19mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.95mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | 328R13-150 VM-TH 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:24:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MV13_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review