Sandvik Coromant 345R-1305E-PL 1130 CoroMill™ 345 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 345N-1305E-PW8 1130 CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 345N-1305E-PW8 1130 CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
R 510,60
inc. vat
In stock
SKU
7101107
CoroMill® 345 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 345 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 5.45mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 13mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 8mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 30deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 500mm |
| ORDCODE | 345N-13T5E-MW8 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 04:55:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_ME13T5_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MW8 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review