Sandvik Coromant 419R-1405M-PH 4330 CoroMill™ 419 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 419N-140530M-KH 4330 CoroMill™ 419 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 419N-140530M-KH 4330 CoroMill™ 419 insert for milling
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
7564482
CoroMill® 419 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 419 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.008kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.5mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5.47mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.808324mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 19deg |
| BS - Wiper Edge Length | 2mm |
| GAN - Insert Rake Angle | -10deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2mm |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 4.5mm |
| ORDCODE | 419R-1405M-PH 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:19:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | P |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NJ1405_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 5 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A725-127R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 22 482,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A425-102R38-17H CoroMill™ 425 face milling cutterR 30 494,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-152R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 027,85 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-102R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 16 680,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-102R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 20 559,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-152R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 29 008,75 inc. vat
Write Your Own Review