Sandvik Coromant L425-355P-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant L425-315P-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant L425-315P-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Previous
R 133 653,00
inc. vat
In stock
SKU
6717989
CoroMill® 425 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 425 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 308.65mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| BD - Body Diameter | 356.1mm |
| LB - Body Length | 63mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 13401/min |
| WT - Weight Of Item | 16.907kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 25deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 63mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -7deg |
| LAMS - Inclination Angle | -11deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 17mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.9mm |
| W1 - Insert Width | 7.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 355mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 355mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.08424731deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -10.94748412deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 362mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | 425-355P-17H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCM01_H3550_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-24 02:35:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NP1707_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 425N-1707 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CICT - Cutting Item Count | 24 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 48 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review