Sandvik Coromant 425N-1707E-KLW12 3330 CoroMill™ 425 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 425N-1707E-KLW12 K20W CoroMill™ 425 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 425N-1707E-KLW12 K20W CoroMill™ 425 insert for milling
Previous
R 733,70
inc. vat
In stock
SKU
6718006
CoroMill® 425 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 425 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 14.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 10mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.12mm |
| L - Cutting Edge Length | 17mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 25deg |
| BS - Wiper Edge Length | 10.43mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.92mm |
| KCH - Corner Chamfer | 14deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.39mm |
| W1 - Insert Width | 7.5mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 1250mm |
| ORDCODE | 425N-1707E-KLW12 3220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NP1707_1 |
| Grade | 3220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KLW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-STUCL 06-GR CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCR 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFPL 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCR 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10R-SCLCL 3-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review