Sandvik Coromant 460.1-0790-024A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 460.1-0770-023A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 460.1-0770-023A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
R 1 582,40
inc. vat
In stock
SKU
6241266
CoroDrill® 460 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 460 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 77.8mm |
| BD - Body Diameter | 7.8mm |
| LB - Body Length | 43mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 122431/min |
| WT - Weight Of Item | 0.053kg |
| OAL - Overall Length | 79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41.8475mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.01deg |
| LU - Usable Length | 24.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 7.8mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 29.393434deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.153846153846 |
| PL - Point Length | 1.2mm |
| LCF - Chip Flute Length | 41mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 460.1-0780-023A1-XM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:19:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C8-P-20-165 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 17 205,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-P-12-155 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 17 205,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-HD-20-097 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 206,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-P-20-245 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 19 551,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I50-HD-20-083 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 11 738,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-P-12-205 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 18 768,00 inc. vat
Write Your Own Review