Sandvik Coromant 460.2-0675-020A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide step and chamfer drill
Next
Sandvik Coromant 460.2-0500-015A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide step and chamfer drill
Previous
Sandvik Coromant 460.2-0500-015A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide step and chamfer drill
Previous
R 2 193,05
inc. vat
In stock
SKU
6762646
CoroDrill® 460 solid carbide step and chamfer drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 460 solid carbide step and chamfer drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 78.3mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 187241/min |
| WT - Weight Of Item | 40g |
| OAL - Overall Length | 79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 42.3mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13.6deg |
| LU - Usable Length | 15.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.89mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 20.2deg |
| PL - Point Length | 0.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 28mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| SDL - Step Diameter Length | 14.1mm |
| STA - Step Included Angle | 90deg |
| ORDCODE | 460.2-0510-015A1-XM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:08:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCR 0808K 07-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review