Sandvik Coromant 490-025B25-08M CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant 490-025B20-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant 490-025B20-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
R 8 438,70
inc. vat
In stock
SKU
5762116
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 75mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 280001/min |
| WT - Weight Of Item | 683g |
| OAL - Overall Length | 105mm |
| OHX - Maximum Overhang | 75mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.9deg |
| LAMS - Inclination Angle | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.5mm |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| LU - Usable Length | 50mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 32mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 30.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 19.90000018deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 14.99999987deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | 490-032C5-08M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:00:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MI08T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 490R-08T308 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCL 2020K 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 2525M 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 103C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1212F 07 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 062C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1212K 07-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review