Sandvik Coromant 490R-08T316E-MM 2040 CoroMill™ 490 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 490R-08T312M-PM 4220 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 490R-08T312M-PM 4220 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
R 416,30
inc. vat
In stock
SKU
5762307
CoroMill® 490 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.5mm |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 5.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 8.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.5mm |
| ORDCODE | 490R-08T316E-MM 2030 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:45:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MI08T3_1 |
| Grade | 2030 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 415-32EH25-07H CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 694,65 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-013O13-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 072,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 415-32EH25-07M CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 046,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 415-25EH25-07M CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 200,80 inc. vat
Write Your Own Review