Sandvik Coromant 490R-140408M-PM 1020 CoroMill™ 490 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 490R-140408M-PH 4220 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 490R-140408M-PH 4220 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
R 338,10
inc. vat
In stock
SKU
5854740
CoroMill® 490 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 16deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.8mm |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 3.9mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.3mm |
| L - Cutting Edge Length | 14mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.9mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| ORDCODE | 490R-140420M-PH 4220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MI1404_1 |
| Grade | 4220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-391.20-14 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-20 130 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-10 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-12 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-20 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat
Write Your Own Review