Sandvik Coromant 690-040C6-1046H CoroMill™ 690 long edge square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant 690-063Q27-1046M CoroMill™ 690 long edge square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant 690-063Q27-1046M CoroMill™ 690 long edge square shoulder milling cutter
Previous
R 19 006,05
inc. vat
In stock
SKU
5764775
CoroMill® 690 long edge square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 690 long edge square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 50001/min |
| WT - Weight Of Item | 900g |
| OAL - Overall Length | 80mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 1deg |
| LAMS - Inclination Angle | 7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 14.5mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 49mm |
| W1 - Insert Width | 14.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 63mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 61.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0.99999972deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6.99999995deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | 690-063Q27-1449H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:34:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MK1406P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 690-140610M-P-SL |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14P |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review