Sandvik Coromant 830A-E06D2000H7S12 CoroReamer® 830 solid carbide head for reaming
Next
Sandvik Coromant 830A-E06D1900H7S12 CoroReamer® 830 solid carbide head for reaming
Previous
Sandvik Coromant 830A-E06D1900H7S12 CoroReamer® 830 solid carbide head for reaming
Previous
R 6 658,50
inc. vat
In stock
SKU
5765119
CoroReamer™ 830 solid carbide head for reaming
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroReamer™ 830 solid carbide head for reaming
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 500001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.039kg |
| OAL - Overall Length | 25.85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.3mm |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 10deg |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.021mm |
| LCF - Chip Flute Length | 10.828mm |
| PHD - Premachined Hole Diameter | 18.83mm |
| PLGL - Plug Length | 1.4mm |
| ORDCODE | 830A-E06D1905H7S12 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_R830HD1_C0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 03:47:00.000 |
| Hand | R |
| SUBSTRATE | HT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H7 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NOF - Flute Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PSRNL-45080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-14 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-20 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-32 045 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-16 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat
Write Your Own Review