Sandvik Coromant 860.1-0318-026A1-GM X1BM corodrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0300-024A1-GM X1BM corodrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0300-024A1-GM X1BM corodrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 3 685,75
inc. vat
In stock
SKU
7823892
corodrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
corodrill® 860 solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 78.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 332691/min |
| WT - Weight Of Item | 0.027kg |
| OAL - Overall Length | 79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 42.6mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.31deg |
| LU - Usable Length | 25.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.1mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 28.4deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.161290322581 |
| PL - Point Length | 0.4mm |
| LCF - Chip Flute Length | 37mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-0310-025A1-GM X1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 17:02:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review