Sandvik Coromant 860.1-0340-021A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0330-029A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0330-029A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 2 012,50
inc. vat
In stock
SKU
8151080
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 61.4mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 234051/min |
| WT - Weight Of Item | 0.022kg |
| OAL - Overall Length | 62mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.4295mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.94deg |
| LU - Usable Length | 10.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30.6854deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.176470588235 |
| PL - Point Length | 0.503563mm |
| LCF - Chip Flute Length | 20mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-0340-016A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:12:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-25 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-12 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-16 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-25 055 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat
Write Your Own Review