Sandvik Coromant 860.1-0350-016A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0345-021A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0345-021A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 3 791,55
inc. vat
In stock
SKU
8151085
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 73.4mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 230661/min |
| WT - Weight Of Item | 0.023kg |
| OAL - Overall Length | 74mm |
| OHX - Maximum Overhang | 37.4217mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 21.2deg |
| LU - Usable Length | 27.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.45mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 31.053769deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 7.942028985507 |
| PL - Point Length | 0.510968mm |
| LCF - Chip Flute Length | 35mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-0345-029A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-14 15:39:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1350L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1350L20-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1350L20-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 470,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1350L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 095,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1300C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat
Write Your Own Review