Sandvik Coromant 860.1-0690-021A1-SM 1210 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0580-017A1-SM 1210 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0580-017A1-SM 1210 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 2 379,35
inc. vat
In stock
SKU
7574707
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 77.96mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 35941/min |
| WT - Weight Of Item | 0.048kg |
| OAL - Overall Length | 79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 43mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.29deg |
| LU - Usable Length | 19.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24.1deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.177419354839 |
| PL - Point Length | 1.13mm |
| LCF - Chip Flute Length | 34mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-0620-019A1-SM 1210 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-04 17:25:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1210 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.14-16 070 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 5 839,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.02-32 070A Coromant Capto™ reduction adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.01-40 040 Coromant Capto™ extension adaptorR 5 617,75 inc. vat
Write Your Own Review