Sandvik Coromant 860.1-0840-080A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0840-031A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0840-031A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 3 413,20
inc. vat
In stock
SKU
8151275
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 94741/min |
| WT - Weight Of Item | 0.077kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 61.6289mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 17.53deg |
| LU - Usable Length | 43.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 8.4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 25.877971deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.166666666667 |
| PL - Point Length | 1.244097mm |
| LCF - Chip Flute Length | 61mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-0840-045A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:13:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R200-088Q32-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 13 122,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-032T16-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-084Q32-16M CoroMill™ 200 face milling cutterR 14 358,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-035T16-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-080Q32-20M CoroMill™ 200 face milling cutterR 12 993,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-035A32-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat
Write Your Own Review