Sandvik Coromant 860.1-0920-031A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0910-080A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0910-080A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 2 841,65
inc. vat
In stock
SKU
8151301
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 87.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 87181/min |
| WT - Weight Of Item | 0.08kg |
| OAL - Overall Length | 89mm |
| OHX - Maximum Overhang | 47.5206mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.88deg |
| LU - Usable Length | 28.9mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.13mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.795542deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.165388828039 |
| PL - Point Length | 1.352215mm |
| LCF - Chip Flute Length | 47mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-0913-031A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review