Sandvik Coromant 860.1-1072-086A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0913-073A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0913-073A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 4 549,40
inc. vat
In stock
SKU
6253743
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 143.7mm |
| BD - Body Diameter | 9.922mm |
| LB - Body Length | 105mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 153991/min |
| WT - Weight Of Item | 0.12kg |
| OAL - Overall Length | 145mm |
| OHX - Maximum Overhang | 103.6705mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 10deg |
| LU - Usable Length | 80.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.92mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 14.918104deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.135080645161 |
| PL - Point Length | 1.3mm |
| LCF - Chip Flute Length | 100mm |
| SIG - Point Angle | 130deg |
| ORDCODE | 860.1-0992-079A1-NM H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:34:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C6-P-06-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-138 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 137,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-151 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 763,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-188 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 14 389,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-103 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 512,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-231 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 641,15 inc. vat
Write Your Own Review