Sandvik Coromant 860.1-1050-084A1-MM 2214 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1000-080A1-MM 2214 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1000-080A1-MM 2214 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 6 890,80
inc. vat
In stock
SKU
6423041
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 161.3mm |
| BD - Body Diameter | 10.3mm |
| LB - Body Length | 118mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 29671/min |
| WT - Weight Of Item | 0.153kg |
| OAL - Overall Length | 163mm |
| OHX - Maximum Overhang | 116.313mm |
| LSC - Clamping Length | 45mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 17.94deg |
| LU - Usable Length | 82mm |
| DC - Cutting Diameter | 10.3mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 26.465114deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 7.961165048544 |
| PL - Point Length | 1.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 114mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-1030-082A1-MM 2214 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:30:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 2214 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant WNGA080408S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 371,80 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA080404S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 930,20 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA080412S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 371,80 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060408S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 034,85 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA080404S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 371,80 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA080408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 930,20 inc. vat
Write Your Own Review