Sandvik Coromant 860.1-1071-037A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1070-053A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1070-053A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 7 373,80
inc. vat
In stock
SKU
8151359
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 161.3mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 74371/min |
| WT - Weight Of Item | 0.158kg |
| OAL - Overall Length | 163mm |
| OHX - Maximum Overhang | 116.2607mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.56deg |
| LU - Usable Length | 87.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 10.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.345948deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.158878504673 |
| PL - Point Length | 1.584742mm |
| LCF - Chip Flute Length | 115mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-1070-098A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D4600L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4500L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2700C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3500C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4500L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4600L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat
Write Your Own Review