Sandvik Coromant 860.1-1270-057A1-SM 1210 corodrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1000-046A1-SM 1210 corodrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1000-046A1-SM 1210 corodrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 4 908,20
inc. vat
In stock
SKU
7798324
corodrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
corodrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 115.99mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 18571/min |
| WT - Weight Of Item | 0.143kg |
| OAL - Overall Length | 118mm |
| OHX - Maximum Overhang | 73mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.52deg |
| LU - Usable Length | 54.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30.1deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.525 |
| PL - Point Length | 2.18mm |
| LCF - Chip Flute Length | 71mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-1200-054A1-SM 1210 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-04 17:45:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1210 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R245-12 T3 E-W CD10 CoroMill™ 245 insert for millingR 3 370,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-100Q32-18H CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 746,75 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-100Q32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 090,45 inc. vat
Write Your Own Review