Sandvik Coromant 860.1-1400-038A0-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1260-039A0-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1260-039A0-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 4 065,25
inc. vat
In stock
SKU
7781621
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104.634mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 56321/min |
| WT - Weight Of Item | 0.19kg |
| OAL - Overall Length | 107mm |
| OHX - Maximum Overhang | 59.8mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 43mm |
| DC - Cutting Diameter | 13mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.307692307692 |
| PL - Point Length | 2.365807mm |
| LCF - Chip Flute Length | 60mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-1300-038A0-GM X1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:55:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-08A12C-075 CoroMill™ 216F ball nose milling cutterR 10 712,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-20 50 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 680,15 inc. vat
Write Your Own Review