Sandvik Coromant 860.1-1450-062A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1425-062A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1425-062A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 8 022,40
inc. vat
In stock
SKU
6040472
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130.7mm |
| BD - Body Diameter | 14.288mm |
| LB - Body Length | 85mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 55701/min |
| WT - Weight Of Item | 0.258kg |
| OAL - Overall Length | 133mm |
| OHX - Maximum Overhang | 82.7113mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.51deg |
| LU - Usable Length | 68.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 14.29mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.264362deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.80755773268 |
| PL - Point Length | 2.3mm |
| LCF - Chip Flute Length | 83mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-1429-062A1-PM 4234 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-01 01:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 4234 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review