Sandvik Coromant 860.1-0675-020A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1700-051A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1700-051A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 8 810,15
inc. vat
Out of stock
SKU
6253832
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 18mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 120.7mm |
| BD - Body Diameter | 17.5mm |
| LB - Body Length | 75mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 87311/min |
| WT - Weight Of Item | 0.35kg |
| OAL - Overall Length | 123mm |
| OHX - Maximum Overhang | 72.655mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 9.78deg |
| LU - Usable Length | 54.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 17.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 14.604193deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.131428571429 |
| PL - Point Length | 2.3mm |
| LCF - Chip Flute Length | 73mm |
| SIG - Point Angle | 130deg |
| ORDCODE | 860.1-1750-053A1-NM H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:35:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant PDJNR 2525M 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 987,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNR 2020K 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNL 2525M 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 987,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNR 1616H 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 393,65 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNL 1616H 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 393,65 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNL 2020K 11HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat
Write Your Own Review