Sandvik Coromant 861.1-0950-029A1-GP GC34 CoroDrill® 861 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 861.1-0913-110A1-GM GC34 CoroDrill® 861 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 861.1-0913-110A1-GM GC34 CoroDrill® 861 solid carbide drill
Previous
R 5 954,70
inc. vat
In stock
SKU
6151099
CoroDrill® 861 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 861 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 190.5mm |
| BD - Body Diameter | 9.3mm |
| LB - Body Length | 152mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 110901/min |
| WT - Weight Of Item | 0.122kg |
| OAL - Overall Length | 192mm |
| OHX - Maximum Overhang | 150.4766mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 22.19deg |
| LU - Usable Length | 113.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.3mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 32.421593deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 12.161290322581 |
| PL - Point Length | 1.5mm |
| LCF - Chip Flute Length | 146mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 861.1-0930-112A1-GM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:29:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MTJNL 2525M 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat -
Sandvik Coromant MTJNL 2020K 16M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 716,95 inc. vat -
Sandvik Coromant MTGNR 3232P 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 2 432,25 inc. vat -
Sandvik Coromant MTGNL 3232P 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 2 432,25 inc. vat -
Sandvik Coromant MTJNL 2525M 16M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat
Write Your Own Review