Sandvik Coromant 862.1-1500-135A0-GM X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Next
Sandvik Coromant 862.1-1400-126A0-GM X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Previous
Sandvik Coromant 862.1-1400-126A0-GM X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Previous
R 1 726,15
inc. vat
In stock
SKU
8172869
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
| DCON - Connection Diameter | 3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 44.74mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 351241/min |
| WT - Weight Of Item | 0.006kg |
| OAL - Overall Length | 45mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.48mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 13.05mm |
| DC - Cutting Diameter | 1.45mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 9 |
| PL - Point Length | 0.263878mm |
| LCF - Chip Flute Length | 16mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 862.1-1450-130A0-GM X2BL |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F3000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-06 14:11:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X2BL |
| COATING | PVD TiAlSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPL 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07-ER CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SDQCL 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review